ДОНАРАХУВАННЯ У КВИТАНЦІЯХ ЗА ГАЗ «ЗА ПРИВЕДЕННЯ ДО СТАНДАРТНИХ УМОВ»: ЧИ ЗАКОННО НЕ ПЛАТИТИ ЗА «МОРОЗНІ КОЕФІЦІЄНТИ» ГАЗОПОСТАЧАЛЬНИКАМ? ЯКІ ПРАВОВІ МЕТОДИ БОРОТЬБИ З МОНОПОЛІСТАМИ?

В опалювальний період побутовий споживач, в якого встановлений лічильник газу помічає у квитанції за спожитий газ додатковий платіж на чималу суму під назвою: «різниця в об’ємах спожитого газу в стандартних та робочих умовах». За що ж ми платимо?

Як визначено у розділі 4 «Методики приведення об’єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу», затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 №116, стандартні умови для природного газу – це температура повітря 20 градусів за Цельсієм та абсолютний тиск 760 мм ртутного стовпчика. Саме за цих умов споживач здійснює закупівлю природного газу як товарної продукції.

Робочі умови – це той обсяг газу, який постачається кінцевому споживачу в залежності від коливання температури протягом опалювального сезону.

Як відомо, при зниженні температури повітря газ стискається, а при підвищенні — розширюється, через що фактичні обсяги газу, що показує лічильник, є не точними. І для того, щоб чітко визначити фактичне споживання газу та не допустити викривлення обліку, постачання та розподіл газу компанії з газопостачання приводять до стандартних умов.

При цьому, більшість побутових лічильників, які встановлено у споживачів, рахують об’єм газу в робочих умовах та не корегують тиск і температуру газу, і, відповідно не здійснюють автоматичного приведення показників до стандартних умов. Виключення становлять лише лічильники з термокоректорами, які не кожен споживач може собі дозволити з огляду на їх вартість.

Тому, чим менше температура повітря, тим більше необхідно доплатити за втрати газу в зв’язку з постачанням в умовах, що відрізнялися від стандартних.

Причому в залежності від того, який календарний місяць, де знаходиться лічильник (на вулиці або в приміщенні), яка відстань його від точки входу газової труби, у якій області проживає споживач перерахунок здійснюється з різними коефіцієнтами відповідно до  згаданої вище Методики.

Однак, ця Методика поширюється на постачання газу для суб’єктів господарювання, які для вимірювання об’єму спожитого газу у своїй господарсько-виробничій діяльності використовують лічильники газу, а на побутових споживачів і на громадян-підприємців, які використовують газ для власних потреб, дана Методика не поширюється (п. 2, 4 Методики). Згідно вимог пункту 1 частини 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільчих систем визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача.

Відповідно до п. 5.2 Типового договору розподілу газу, який споживач укладає з облгазом визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу) визначеного в заяві – приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

За пунктом 7 частини 6 розділу VI  Кодексу газорозподільчих систем оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу. Ураховуючи зазначені норми, можна констатувати, що побутові споживачі здійснюють оплату за газ на підставі показників лічильника.

Головний регулятор – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), який, по ідеї є головним арбітром в даній ситуації, неодноразово виступав проти додаткових нарахувань газопостачальниками в зв’язку з приведенням до стандартних умов.

Так, НКРЕКП накладав штрафні санкції на газопостачальників у зв’язку з незаконними доплатами у платіжках споживачів. Наприклад, у 2018 році за результатами позапланових перевірок, проведених НКРЕКП за скаргами споживачів 10 облгазів були оштрафовані на загальну суму 4,15 млн. грн за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу у частині визначення фактичного об’єму споживання (розподілу) природного газу по об’єкту побутового споживача між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу.

Крім того, 23.11.2018 НКРЕКП видала 42 постанови (№1498-1528) щодо заборони газопостачальникам приводити об’єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами і зобов’язала здійснити перерахунок об’єму споживання (розподілу) природного газу по об’єктах побутових споживачів відповідно до фактичних показань лічильників природного газу. Наприклад, така постанова була видана НКРЕКП  щодо ПАТ «Київоблгаз» від 23.11.2018 № 1498.

Не дивлячись на агресивні фінансові методи НКРЕКП, газопостачальники продовжують виставляти побутовим споживачам додаткові платежі у квитанціях, і, більш того, оскаржують постанови НКРЕКП до суду.

Наприклад, Окружний адміністративний суд міста Києва на теперішній час розглядає позовну заяву публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та нечинною вище вказаної постанови 23.11.2018 № 1498 (справа №640/20904/18).

Не лякає газопостачальні компанії і великі штрафи Антимонопольного комітету України. Зокрема, 10 грудня 2019 року АМКУ оштрафував 16 газопостачальних підприємств (облгазів і газзбутів) на загальну суму 278 мільйонів гривень (рішення АМКУ від 10.12.2019 №785-800–р) за донарахування об’ємів використаного побутовими споживачами природного газу понад обсяги, визначені лічильниками.

Більш того, АМКУ зобов’язав газопостачальні підприємства здійснити перерахунок побутовим споживачам у частині визначення фактичного об’єму споживання (розподілу) природного газу по об’єкту побутового споживача на підставі даних лічильника природного газу, починаючи з жовтня 2018 року.

Отже, цілком можна казати, що такі донарахування газових компаній у платіжках є незаконними. Проте, що робити з боргами споживачам, які відмовляються оплатити цю різницю?

Рекомендуємо споживачам, в платіжках яких є незаконні нарахування написати претензії в облгаз, облгаззбут і скарги в НКРЕКП.

Так, одержавши від постачальника рахунок із згадкою про додаткові нарахування у зв’язку з приведенням об’єму природного газу до стандартних умов, або повідомлення про це в особистому кабінеті необхідно скласти та надіслати претензії до облгазу (оператора газорозподільної системи, який розподіляє газ між кінцевими споживачами) та облгаззбуту (компанії, яка транспортує газ) з вимогою усунути допущені ними порушення (не допускати такі порушення у майбутньому).

Важливо направити претензії в обидві компанії, оскільки обсяг спожитого газу для платіжок розраховує облгаз, а сам рахунок виставляє облгаззбут. Наприклад, у місті Києві спільно співпрацюють облгаз АТ «Оператор газопровідної системи «Київоблгаз» та облгаззбут – ТОВ «Київоблгаз Збут».

Одночасно з цим, можна звернутися із скаргою до НКРЕКП щодо недотримання газопостачальними компаніями ліцензійних умов та незадовільної якості послуг, що надаються споживачам природного газу.

Як правило, після такої скарги НКРЕКП проводить позапланову перевірку облгазу на предмет дотримання ним ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, або ж якщо скарга була на облгаззбут – на предмет дотримання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу і, вразі виявлення порушень, може нарахувати компанії штраф.

Якщо ж газові компанії відмовлять у задоволенні претензії, не проведуть перерахунок і продовжать приписувати коригуючі коефіцієнти, тоді споживачеві необхідно оскаржувати такі дії до суду.

На теперішній час вже існують позитивні судові рішення на користь споживачів. Наприклад, рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 11.11.2019 у справі №761/26279/19, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 12.02.2020, суд частково задовольнив позов споживача до АТ «Оператор газопровідної системи «Київоблгаз», ТОВ «Київоблгаз Збут», визнав неправомірними дії АТ «Оператор газопровідної системи «Київоблгаз» та ТОВ «Київоблгаз Збут» щодо приведення об`ємів природного газу до стандартних умов із застосуванням коефіцієнтів приведення до стандартних умов та зобов’язав компанії здійснити перерахунок об`ємів (обсягів) розподіленого та спожитого природного газу по об`єкту споживача.

Аналогічно Броварський міськрайонний суд Київської області у рішенні від 08.08.2019 по справі № 361/2478/19 визнав заборгованість споживача по донарахуванню згідно із коефіцієнтом приведення до стандартних умов незаконною та зобов’язав ТОВ «Київоблгаз Збут» провести перерахунок.

Хоча Київський апеляційний суд постановою від 03.12.2019 скасував це рішення з підстав незалучення оператора ГРМ АТ «Київоблгаз» до справи, остаточну крапку у цьому спорі поставить Верховний Суд, який ухвалою від 23.01.2020 відкрив провадження у справі.

Ми ж, у свою чергу, стежимо за результатом вирішення Верховним Судом цієї справи і радимо вже зараз не зволікати і протидіяти незаконним донарахуванням газопостачальників, шляхом подання відповідних претензій до облгазу, облгаззбуту, скарг в НКРЕКП та оскаржувати такі донарахування до суду.

Наше адвокатське бюро, маючи багаторічний досвід претензійно-позовної роботи, надасть Вам кваліфіковану допомогу у складанні претензій до газопостачальних компаній, скарг до НКРЕКП та в оскарженні незаконних донарахувань за газ до суду.

2020-04-04T14:15:42+00:00