ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ (,) ЗУПИНИТИ (,) ЕКСПЛУАТУВАТИ ПІДПРИЄМСТВО

Адвокатське бюро успішно захистило інтереси підприємства, щодо якого органом ДСНС було подано позов про повне зупинення експлуатації підприємства, через недотримання вимог протипожежної безпеки.

Передісторія справи

За наслідками планової перевірки суб’єкта господарювання органом державної служби з надзвичайних ситуацій був складений акт перевірки, у якому було вказано про виявлення низки порушень вимог протипожежного законодавства. Ці порушення, як стверджував контролюючий орган, могли спричинити пожежу чи надзвичайну ситуацію, що загрожує життю і здоров’ю людей.

Територіальний орган ДСНС згідно висновків акту перевірки відразу звернувся в адміністративний суд до підприємства з позовом, у якому посилаючись на ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України просив суд зупинити роботу всіх будівель та споруд цього суб’єкта господарювання.

Розгляд справи судом

Адвокатом на підставі технічної документації підприємства, будівельних норм, санітарних норм і правил було доведено в суді те, що твердження контролюючого органу помилкові. Будівлі і споруди підприємства відповідають вимогам протипожежної безпеки, які були чинними на дату їх реконструкції, про що надано докази. Нові акти законодавства не мають зворотної дії в часі і за відсутності внесення конструктивних змін у будівлі та споруди протягом їх експлуатації, ці нові правила у сфері пожежної безпеки до даного суб’єкта господарювання не повинні застосовуватись.

Твердження органу владних повноважень про відсутність пожежної сигналізації, блискавкозахисту, кран-комплектів на підприємстві були також спростовані адвокатом в суді із посиланням на відповідні норми ДБН, із яких слідувало, що будівлі і споруди даного підприємства не потребують їх встановлення.

На спростування позовних вимог органу ДСНС до суду були також надані докази того, що виявлені під час проведення перевірки порушення вимог пожежної безпеки на дату вирішення справи в суді були усунуті суб’єктом господарювання, а решта не значних порушень Правил пожежної безпеки в Україні не можуть спричинити пожежу або надзвичайну ситуацію, а тому не створюють небезпеку для життя і здоров’я людини ні за яких умов.

Адміністративний суд першої інстанції розглянув справу за правилами загального позовного провадження, надав системну оцінку доказам сторін і дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для припинення роботи підприємства, а тому у задоволенні позову головного управління ДСНС України відмовив повністю.

На даний час справа знаходиться в Шостому апеляційному адміністративному суді і має хороші шанси на успішне для підприємства вирішення справи судом цієї інстанції.

Перевірка інших будівель підприємства 

Підприємство має нерухомість і в іншому населеному пункті, де також було проведено перевірку органом ДСНС і складено акт перевірки, після якої суб’єкт владних повноважень з аналогічних підстав подав позов до суду про зупинення експлуатації цих будівель і споруд.

Місцевий адміністративний суд у іншому складі розглядав цю другу справу у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін і дійшов помилкового висновку про неналежний протипожежний стан будівель і споруд суб’єкта господарювання, – тому позов задовольнив, їх експлуатацію зупинив.

В суді апеляційної інстанції на підставі доказів у справі та положень законодавства адвокат переконав колегію суддів, що акт перевірки контролюючого органу не є достатнім доказом для висновку про те, що зазначені у акті «порушення» існують беззаперечно, а твердження суб’єкта владних повноважень про пожежну небезпеку будівель для людини є неспростовними. Апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційну скаргу адвоката, скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове рішення про відмову у задоволенні позову органу ДСНС про повне зупинення роботи будівель і споруд підприємства.

На завершення

Таким чином, підприємству не знадобиться витрачати значні фінансові ресурси на придбання вартісного обладнання, так як законодавство допускає діяльність без його встановлення. Коли підприємство матиме вільні кошти, воно зможе обладнати свої приміщення відповідними системами на добровільній основі. Ми рекомендуємо звертатись за правовою допомогою ще на етапі підготовки суб’єкта господарювання до планової перевірки контролюючого органу. Це дасть можливість підприємству виробити правову позицію, відобразити її у акті перевірки і у подальшому відстояти її в суді, якщо спір буде переданий на вирішення до органів правосуддя. Наше адвокатське бюро зможе надати якісну правову допомогу Вашому підприємству у такій категорії справ.

2020-12-03T16:43:28+00:00